Alkim Kağıt Kemalpaşa Tesisleri

Alkim'in İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurduğu, Türkiye'nin en büyük birinci hamur - yazı tabı beyaz kağıt tesisi, 1998 yılında 55.000 ton / yıl kapasiteyle üretime başlamıştır. 2004 - 2006 yıllarındaki tevsii yatırımı ile kapasitesi  90.000 ton'a ulaşmıştır.

1.hamur yazı tabı kağıdı, fotokopi kâğıdı ve "bazı Özellikli Kağıtlar - yaş mukavemetli etiket kağıtları, bardak kağıtları v.b." üreten Alkim Kâğıt ülkemizin bu sektördeki en önemli üreticilerinden biridir. 

Üretilen kağıt modern konverting tesislerinde matbaa, basım ve benzeri tüketim grupları için istenilen ölçülerde, ebat ve bobin olarak paketlenmektedir. A3 - A4 üretim hattında hazırlanan yüksek kalite fotokopi, ink - jet ve laser printer kağıtları özellikle tercih edilmekte,  iç ve dış pazarda yoğun talep görmektedir.

Tesislerimiz devreye girdiği günden başlayarak yapmış olduğu teknolojik yatırımlar ile yirmi yılda Avrupa'daki büyük kağıt tesisleri ile boy ölçüşebilecek teknolojik üstünlüğe ve verimliliğe sahip olmuştur.

Alkim Kağıt Tesislerinde üretimin her safhası DCS ( Distrubuted Control System ) ve QCS ( Quality Control System ) bilgisayar programlarıyla kontrol edilmektedir. Bu sistemlerle üretilen kağıt, uluslararası kağıt standartlarına uygun olarak yüksek kalitedir. Tesiste 60 gr/m2 'den 220 gr/m2 'ye kadar 1. hamur ofset, fotokopi, çift ve tek yüzlü kuşe baskı kağıtları üretilmektedir. Ayrıca üretim yelpazesi içerisinde; etiket kağıdı, sabun ambalaj kağıdı, kağıt bardak yapımında kullanılan sıcak ve soğuk sıvıya dayanıklı özellik taşıyan  kağıtlar, zarf kağıdı ve ozalit kağıdı üretimi de bulunmaktadır.

Alkim Kağıt'ın kendi elektriğini ürettiği kojenerasyon tesis kapasitesi 11 MW'a ulaşmıştır. 

Kâğıt üretim tesislerinde ürünün cinsi ve gramajına göre yıllık kapasite farklılıklar gösterir. Üretimimizin ve satışımızın büyük bir bölümü,  70-80 gr ofset ve fotokopi kağıdı olmakla birlikte, fabrikamızda 60 gr/m² - 220 gr/m² aralığında değişik gramajlarda üretim yapılmaktadır. Son yapılan yatırımla birlikte fiili üretim kapasitemiz 90.000 tona çıkmıştır.

Tesislerimizde kullanılan mask ( mamul ambar stok kontrol sistemi ) ile üretilen kağıt, üretim aşamasının her noktasından müşteriye sevk edilene kadar barkod sistemiyle otomatik olarak kontrol edilmekte ve müşteri memnuniyeti açısından gerekli her türlü önlemler alınmaktadır.

Kurulduğu günden beri doğaya ve çevreye büyük önem veren Alkim Kağıt, ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 sertifikalarına sahiptir.

Alkim Kağıt ve ürünleri hakkında ayrıntılı bilgilere www.alkimkagit.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Tesis Konumu

70. Yıl © 2018 Alkim Alkali Kimya A.Ş. All Rights Reserved. Grifa