Cihanbeyli Tesisleri

Sodyum Sülfat: Alkim'in 1963 - 1964  yıllarında kurduğu bu  ilk sodyum sülfat tesisimiz yıllar içerisinde çeşitli yatırımlarla modernize edilip, kapasitesi artırılmış ve 80.000 Ton/Yıl'a ulaşmıştır.

Cihanbeyli-Bolluk Sodyum Sülfat Tesislerinde; Tersakan ve Bolluk göllerindeki Açık saha işletmelerinden elde edilen kristal - Glauber tuzu kademeli evaporasyon prosesinde işlenmekte ve % 99,5 saflıkta anhidr - rafine sodyum sülfat elde edilmektedir. Tesisler, kendi buhar ve elektrik enerjisini üretecek enerji santralına sahip olmasının yanı sıra bu büyüklükte bir kimya tesisinde bulunması gereken her türlü teknik, idari ve sosyal altyapı tesislerine, çeşitli yan ünitelere ve tüm destek sistemlerine de sahiptir. Alkim Kimya'nın tüm tesisleri bilgisayar kontrollü olarak çalışmaktadır. Tesisimizin enerji santralinde üretilen yüksek basınçlı buhar türbinden geçirilerek; hem proses için gerekli olan buhar ihtiyacı hem de tüm işletmenin elektrik ihtiyacının bir bölümü karşılanmaktadır. Elde edilen üstün kalitedeki mamul Sodyum Sülfat, dökme veya 1 -1,5 Tonluk big-baglerde ve çuvallarda piyasaya sevk edilmektedir.

Tuz : Tekel yasasının değişimi ve tuz üretiminin özel sektöre açılması ile göl tuzu üretim ruhsatlarını alan şirketimiz, 2004 yılında Tersakan gölünde yıllık 25.000 tonluk kapasite ile sanayi tuzu-gıda tuzu üretimine başlamıştır. 

Magnezyum Klorür: Cihanbeyli - Bolluk İşletmelerimizde karayollarında buzlanmayı önlemede son derece etkili olan sıvı magnezyum klorür (MgCl2) elde edilmektedir.. Magnezyum Klorür üretim kapasitesi 15.000 Ton/Yıl'dır.

Magnezyum Sülfat : Magnezyum Klorür üretimimizin devamı niteliğindeki bu ürün için Ar-Ge çalışmaları 1 yıl gibi çok kısa bir sürede tamamlanarak Kasım 2018 tarihinden itibaren ticari üretime başlanması planlanmaktadır. Yıllık kapasite 3.000 Ton'dur.

Potasyumlu Gübre  -  Leonit:  Uzun süredir ön fizibilite çalışmaları sürdürülen, Ülkemize tamamı ithal yolu ile giren Potasyumlu Gübreler ile ilgili olarak;  Leonit  (Potasyum Sülfat - Magnezyum Sülfat Çift Tuzu) önce ham şekli ile 2007 yılında Konya - Cihanbeyli Tersakan Gölünden elde edilmişti. Bu ham Leonit Konya - Bolluk Sodyum Sülfat Tesislerimize entegre bir ünitede saflaştırılarak 2012 yılından bu yana Potasyumlu Gübre - Leonit üretilmektedir. Leonit'in yıllık üretim kapasitesi 5.000 Ton'dur.

Cihanbeyli - Bolluk Sodyum Sülfat Tesisi İletişim Bilgileri:

Bolluk Gölü Mevkii  Cihanbeyli / KONYA

Tel : 0332 689 52 55
Fax: 0332 689 52 12

Tesis Konumu

70. Yıl © 2018 Alkim Alkali Kimya A.Ş. All Rights Reserved. Grifa